Jakie informacje znajdę w pliku wp-config dla WordPress?
Plik konfiguracyjny wp-config php w katalogu instalacji CMS WordPress na serwerze FTP zawiera kluczowe informacje o instalacji tego popularnego systemu oraz jego podstawowej konfiguracji. W większości sytuacji gdy potrzebujemy uzyskać dostęp do jego zawartości, poszukujemy danych dostępu do bazy danych, które w nim się znajdują. Jednak wp-config php to także ustawienia zabezpieczeń WordPress, prefixu tabel bazy danych, języka WordPress i funkcje zaawansowane. Dowiedz się, jakie informacje znajdziesz w pliku wp-config i jak mogą one pomóc Ci w zarządzaniu witryną internetową.
- Co to jest plik wp-config php?
- Zawartość pliku WordPress wp-config php
- Zaawansowane opcje wp-config php
- Gdzie znajduje się plik wp-config?
Co to jest plik wp-config php?
Plik wp-config php jest jednym z podstawowych plików WordPressa. Zawiera informacje o bazie danych , w tym nazwę, host (zwykle localhost), nazwę użytkownika i hasło. Informacje te umożliwiają WordPressowi komunikację z bazą danych w celu przechowywania i pobierania danych (np. postów, użytkowników, preferencji itp.). Plik służy również do definiowania zaawansowanych opcji WordPressa.
Plik wp-config php jest szczególnie ważny, ponieważ zawiera dostęp do Twojej bazy danych. Dzięki temu instalacja WordPressa nawiąże niezbędne połączenie z bazą danych. Ponadto wp-config php zawiera różne ustawienia bezpieczeństwa i klucze bezpieczeństwa do uwierzytelniania. Gwarantuje to, że Twoja witryna WordPress jest chroniona przed atakami.
Zawartość pliku WordPress wp-config php
Ustawienia bazy danych MySQL
Najważniejszą częścią pliku wp-config php jest bez wątpienia ta, poświęcona bazie danych MySQL z której korzysta CMS. Pamiętaj, że plik wp-config php tworzony jest w chwili instalacji WordPress, a więc również po wskazaniu bazy danych, do której ma się łączyć.
Sekcja baza danych w wp-config php jest o tyle ważna, że zapewnia systemowi CMS dostęp do właściwej zawartości, ale dla wielu użytkowników stanowi kluczową informację, np. przy odzyskiwaniu hasła do konta administratora (w phpMyAdmin) lub podczas przenoszenia WordPress (aktualizacja danych o bazie danych).
Poniżej przedstawiono najważniejszą sekcję pliku wp-config:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
|
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define( 'DB_NAME' , 'database_name_here' ); /** MySQL database username */ define( 'DB_USER' , 'username_here' ); /** MySQL database password */ define( 'DB_PASSWORD' , 'password_here' ); /** MySQL hostname */ define( 'DB_HOST' , 'localhost' ); |
Znajdziesz tu takie informacje:
- Nazwa bazy danych – nazwa bazy danych używana przez WordPress,
- Nazwa użytkownika bazy danych – nazwa użytkownika, która ma dostęp do tej bazy danych,
- Hasło bazy danych – hasło używane przez nazwę użytkownika w celu uzyskania dostępu do bazy danych,
- Host bazy danych – nazwa hosta serwera bazy danych.
Klucze bezpieczeństwa WordPress
Te informacje są ważne ze względów bezpieczeństwa, ale nie odpowiadają bezpośrednio za dane dostępu do zaplecza WordPress. W ich tworzeniu kluczowe jest, aby były złożone, dlatego, jeśli zechcesz je zmienić, możesz skorzystać z generatora kluczy WordPress. Zmiana kluczy spowoduje unieważnienie plików cookie i wymusi ponowne logowanie wszystkich użytkowników.
define('AUTH_KEY', 'Tn.IMpP}k*[0mxBf;18{><zPQ]PK;|&D>THyr@3K-<4$=Z],iJ yt-W|^J)+V00t'); define('SECURE_AUTH_KEY', 'is$pc,HZ#:h(dwcLR}w*qr0(J(2~Pf|t%{:u]C.Nq/=_Cgj5.+/.15oo{f1B$3ZG'); define('LOGGED_IN_KEY', 'OP@xp]=VS3>S.+8jOsi<F5iBk*IQ3N1Z(iy{aSt1?Z|{UY]SLOT4Z*x>Uh>]${Rg'); define('NONCE_KEY', ')wc<Ivf-;7P(G h:do<L>kQb`o(!#KL3G*UiGXEGzY|#JpCh::O2HLegvsM`nn+%'); define('AUTH_SALT', 'bD/mN[<!HZS3tO)2nc<yYBw}c->$utc$b|R?J[q(Vfj^dfh&z/|yN +VMKnn0E0('); define('SECURE_AUTH_SALT', 'J=+P}7DG-0@Z;y--,06c]k?>Y_e:[+O3d|j28|*d.}[:f?w|5~+V%W<mHN9c~ANA'); define('LOGGED_IN_SALT', 'GvO.`!)<Q23-v+?g;]f]O0g4<8.e-oUX9p)@|O2#e][R+=Q.|%XW^|cOpZDN_xlO'); define('NONCE_SALT', '$YdNqf+8R36lK|q^3UI_DKue1#:jMh}H-(KA(AbxU3hsT96|FhdLg?x-BtLw{-;{');
Prefiks tabeli bazy danych WordPress
Domyślna instalacja WordPress dodaje przedrostek wp_ do wszystkich nazw tabel bazy danych. Aby utrudnić atakującym znalezienie tej struktury tabeli, możesz dostosować ją do swojej bazy danych za pomocą wp-config php.
W tym celu dostosowana jest następująca linia w konfiguracji WordPressa:
$table_prefix = 'wp_';
Ważne! Jeśli zostanie to zmienione na istniejącej stronie internetowej, należy również zmienić prefiks tabeli w bazie danych WordPress. Jak zmienić prefiks tabel w bazie danych za pomocą phpMyAdmin?
Język WordPress
WordPress 4.0 wprowadził opcję zmiany języka w panelu administracyjnym WordPress zamiast w wp-config php . Zmień język bezpośrednio z pulpitu WordPress, odwiedzając Ustawienia> Ogólne i wybierając język witryny.
Absolutna ścieżka do katalogu WordPress
Linia | Wyjaśnienie |
---|---|
if ( !defined('ABSPATH') ) define('ABSPATH', dirname(__FILE__) . '/'); |
Ta linia określa bezwzględną ścieżkę do katalogu WordPress. |
require_once (ABSPATH . 'wp-settings.php'); | Konfiguruje zmienne WordPress i dołączone pliki. |
Zaawansowane opcje wp-config php
Aktywuj tryb debugowania
WordPress ma praktyczny tryb debugowania , którym można zarządzać zarówno za pomocą zestawu narzędzi WP , jak i wpisu wp-config php. Ten tryb umożliwia wyświetlanie lub ukrywanie błędów witryny.
Tryb debugowania jest aktywowany następującym wpisem:
define( 'WP_DEBUG', true );
Tryb debugowania można również włączyć, aby ukryć błędy w witrynie i zapisać je w pliku dziennika . Aby to zrobić, należy dodać następujący wpis do wp-config php:
define( 'WP_DEBUG', true ); define( 'WP_DEBUG_LOG', true ); define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
Ten wpis tworzy plik debug.log, który jest tworzony w folderze wp-content witryny i zapisuje wszystkie błędy i uwagi dotyczące debugowania.
Zmiana adresu WordPress i adresu URL witryny
Ta opcja jest faktycznie wykonywana za pośrednictwem backendu WordPress w Ustawieniach -> Ogólne.
Może to jednak nie być możliwe, jeśli nie masz już dostępu do backendu WordPress, ponieważ witryna została przeniesiona lub występują błędy przekierowania.
W takim przypadku możesz zmienić adresy URL witryny i WordPressa za pomocą wp-config php, wstawiając następujący wpis:
define('WP_HOME', 'http://www.moja-nazwa.pl'); define('WP_SITEURL', 'http://www.moja-nazwa.pl');
W tym przypadku „moja-nazwa.pl” jest zastępowane nazwą Twojej własnej domeny.
Automatyczna naprawa bazy danych
WordPress ma wbudowaną funkcję automatycznej naprawy i optymalizacji bazy danych . Jednak ta funkcja jest domyślnie wyłączona.
Aby aktywować tę funkcję, należy wprowadzić następujący wpis w wp-config php:
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
Po wprowadzeniu tego wpisu należy odwiedzić następujący adres URL, aby zoptymalizować i naprawić bazę danych WordPress:
- http://moja-nazwa.pl/wp-admin/maint/repair.php
Tutaj „moja-nazwa.pl” jest zastępowane przez własną nazwę domeny. Link prowadzi do prostej strony z opcjami naprawy i optymalizacji bazy danych. Nie musisz być zalogowany, aby uzyskać dostęp do tej strony.
Gdzie znajduje się plik wp-config?
Plik wp-config php dla działającej witryny znajdziesz w katalogu głównym instalacji WordPress.