Jak zainstalować CMS WordPress ręcznie, z pliku?
CMS WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią. Dzięki niemu z łatwością utworzysz bloga, stronę firmową, uruchomisz sklep czy utworzysz serwis społecznościowy. Popularność CMS WordPress wynika przede wszystkim z łatwej jego obsługi, jak również ogromnej bazy darmowych szablonów i wtyczek, zwiększających jego funkcjonalność. Z tym poradnikiem przejdziesz proces instalowania CMS WordPress na hostingu w JCHost.pl, tzw. instalację ręczną.
- Instalacja ręczna czy autoinstalator?
- Jak zainstalować CMS WordPress ręcznie – przygotowania
- Instalacja WordPress krok po kroku
Instalacja ręczna czy autoinstalator?
Na hostingu JCHost.pl możesz skorzystać z dwóch łatwodostępnych opcji instalacji CMS WordPress:
- instalacja ręczna z plików instalacyjnych umieszczonych na serwerze FTP,
- instalacja z autoinstalatora aplikacji, automatyczna instalacja WordPress.
Instalacja ręczna:
Tego typu instalacja wyróżnia się możliwością pełnej personalizacji procesu instalacji. Począwszy od pobrania i umieszczenia dowolnej wersji WordPress, po wskazanie nazwy bazy danych, użytkownika i prefiksu tabel. Z pozoru bardziej złożona, wymagająca umieszczenia plików instalacyjnych na serwerze FTP.
Największą korzyścią z instalowanie WordPress ręcznie jest możliwość użycia gotowego pliku instalacyjnego, jaki może być przygotowany dla Ciebie, np. przez agencję interaktywną. Sam decydujesz, jaką paczkę instalacyjną umieścisz na serwerze FTP.
W tym procesie musisz jednak podjąć wiele działań ręcznie, a więc poza umieszczeniem plików instalacyjnych na FTP, utworzyć także bazę danych w panelu DirectAdmin i podłączyć domenę do hostingu. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak przebiega ręczna instalacja CMS WordPress.
Autoinstalator aplikacji:
To oprogramowanie dostępne w panelu DirectAdmin. Wybierz interesujący Cię system CMS, np. WordPress, wskaż domenę, podaj zaproponowane przez Ciebie lub wygenerowane automatycznie dane dostępu do panelu WordPress i rozpocznij instalację.
W tym procesie także możesz decydować o wielu elementach personalizujących instalację, np. wybór domeny internetowej, katalog instalacji, dane dostępu do konta administratora, a nawet instalacja dodatkowych wtyczek od razu z CMS, jeszcze przed pierwszym logowaniem.
Proces instalacji WordPress za pomocą autoinstalatora aplikacji opisaliśmy w osobnym artykule:
- Jak zainstalować CMS WordPress za pomocą autoinstalatora aplikacji?
Jak zainstalować CMS WordPress ręcznie – przygotowania
Do przeprowadzenia tej instalacji będziesz potrzebował:
- przypisać domenę do hostingu w JCHost.pl. sprawdź, jak przypisać domenę do hostingu,
- utworzyć bazę danych MySQL: sprawdź, jak dodać nową bazę danych MySQL w DirectAdmin,
- pobrać pliki instalacyjne WordPress: dla nowej instalacji, pobierz plik instalacyjny ze strony WordPress.org,
- umieść plik instalacyjny w katalogu domeny na serwerze FTP: jak umieścić pliki instalacyjne WordPress na serwerze FTP.
Wykonaj powyższe kroki, aby rozpocząć instalację CMS WordPress z pliku.
Instalacja WordPress krok po kroku
Przed rozpoczęciem instalacji CMS WordPress, przygotuj się do niej, korzystając z listy i instrukcji wyżej. Po wykonaniu powyższych kroków, Twoja domena internetowa będzie wskazywała na katalog, w którym znajdują się pliki instalacyjne WordPress. Wywołanie adresu domeny internetowej w przeglądarce internetowej, spowoduje, że uruchomi się instalator CMS.
W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o wskazanie danych dostępu do bazy danych oraz danych kontaktowych administratora, a także ustalenie loginu i hasła.
- Uruchom przeglądarkę internetową, np. Google Chrome.
- Wywołaj w pasku adresów adres URL Twojej domeny, np. moja-domena.pl,
- W nowym widoku rozpocznij instalację WordPress,
- Podaj dane dostępu do bazy danych utworzonej w DirectAdmin:
- Nazwa bazy danych: utworzona w panelu DirectAdmin,
- Użytkownik bazy danych: jeśli nie był ustalony, wprowadź nazwę bazy danych (taki sam jak nazwa bazy danych),
- Hasło: do bazy danych,
- Adres serwera bazy danych: localhost
- Prefiks tabel: wprowadź własny, co podniesie bezpieczeństwo instalacji, np. 2-4 litery. Przeczytaj także, jak zmienić prefiks tabel w bazie danych MySQL. Prefiks tabel to element identyfikujący tabele i dalszą zawartość bazy danych,
- Kliknij Wyślij.
- W kolejnych krokach uzupełnij informacje o witrynie i administratorze serwisu WWW:
- Tytuł witryny: to nazwa przypisana Twojej stronie internetowej i będzie ona widoczna dla użytkowników oraz w przeglądarce internetowej, możesz ją zmienić w panelu WordPress,
- Nazwa użytkownika: podaj login administratora. Zalecamy, aby zmienić domyślną nazwę admin, na inną, unikalną. W Panelu WordPress możesz dodawać kolejnych użytkowników oraz edytować ich nazwy,
- Hasło: podaj lub skorzystaj z generatora haseł. To hasło będziesz potrzebował, aby zalogować się do panelu administratora WordPress,
- Twój e-mail: podaj adres e-mail, który zostanie przypisany do konta administratora. Dzięki niemy będziesz mógł zalogować się lub zmienić hasło,
- Widoczność dla wyszukiwarek: zależy nam, aby Twoja witryna była jak najszybciej widoczna dla Google, nawet jeśli dopiero ruszasz z budową. Zalecamy odznaczyć tę prośbę.
- Kliknij Zainstaluj WordPressa.
- Sukces!
- Teraz zaloguj się do panelu administratora WordPress, używając danych zdefiniowanych wcześniej.
Zwróć uwagę, że Twoja strona internetowa dostępna jest pod adresem przypisanej domeny, np. moja-domena.pl. Jeśli potrzebujesz szybko wywołać panel administratora i zalogować się do niego, skorzystaj z adresu moja-domena.pl/wp-admin.