Jak usunąć wtyczkę WordPress na serwerze FTP?
Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć wtyczkę WordPress. Wtyczki WordPress pozwalają zwiększyć funkcjonalność witryny internetowej oraz panelu administratora. Zapewniają także integracje z zewnętrznymi systemami, np. analityką Google, płatnościami online, itp.. Dają nieograniczone możliwości rozbudowy witryny i zmiany prostej strony wizytówki w wielojęzyczny sklep internetowy, serwis informacyjny czy galerię obrazów. Wtyczki możesz instalować bezpośrednio w panelu WordPress, korzystając z biblioteki wtyczek. Szybko je włączysz i jednym kliknięciem możesz wyłączyć oraz odinstalować. Może zdarzyć się, że dostęp do panelu administratora będzie ograniczony, wtedy z pomocą przychodzi dostęp do serwera FTP, gdzie również istnieje możliwość usunięcia niepotrzebnej wtyczki.
Usuwanie wtyczek WordPress
Nie zdarza się to zbyt często, ale istnieje prawdopodobieństwo, że z powodu błędów wtyczki czy braku jej aktualizacji, witryna internetowa nie będzie działała poprawnie. Możesz, np. utracić dostęp do logowania do panelu administratora co jest najczęstrzym powodem, dla którego użytkownicy chcą ręcznie wyłączyć wtyczkę WordPress na serwerze FTP lub w bazie danych MySQL.
Ważne! Nie zaleca się usuwania wtyczek, przed ich wcześniejszym wyłączeniem. Jeśli masz dostęp do panelu administracyjnego WordPress, wyłącz wtyczkę przed jej odinstalowaniem, niezależnie czy usuwasz wtyczkę w panelu, czy na serwerze FTP.
Jeśli nie posiadasz dostępu do panelu administratora, oczywiście jedynym rozwiązaniem jest wyłączenie wtyczki czy też jej usunięcie przez serwer FTP. Alternatywną metodą na wyłączenia wtyczki jest jej dezaktywacja w bazie danych po zalogowaniu do phpMyAdmin.
Jak usunąć wtyczkę WordPress na serwerze FTP?
Dostęp do serwera FTP uzyskasz na kilka sposobów, np. poprzez WebFTP dostępny w panelu hostingu lub konfigurację konta FTP w kliencie FTP, np. FileZilla. W tym poradniku pokażemy Ci, jak wyłączyć i usunąć wtyczkę za pomocą WebFTP.
- Zaloguj się do panelu DirectAdmin.
- Przejdź do sekcji Informacje o systemie i Pliki > Zarządzanie plikami.
- Przejdź do katalogu z witryną WordPress.
- Odszukaj podkatalog /wp-content/plugins.
Możesz wykonać kilka akcji:
- Zmień nazwę katalogu /plugins: zmiana nazwy głównego katalogu z wtyczkami spowoduje wyłączenie wszystkich wtyczek, ale bez ich kasowania,
- Zmień nazwę katalogu /plugins/nazwa_wtyczki: spowoduje do dezaktywację wybranej wtyczki,
- Usuń katalog wtyczki: spowoduje to całkowite usunięcie wtyczki z serwera FTP.
Często wybieranym rozwiązaniem, w przypadku problemów z działaniem WordPress, np. logowaniem do panelu administratora, jest kolejne wyłączanie ostatnio instalowanych wtyczek poprzez zmianę nazwy ich katalogu. W ten sposób możesz zachować większość wtyczek i ich ustawień, a wyeliminować problematyczną wtyczkę.
Po rozwiązaniu problemu lub w celu sprawdzenia, czy witryna działa poprawnie, przywróć pierwotną nazwę katalogom. Te same czynności możesz wykonać po skonfigurowaniu klienta FTP: