Wyłączanie motywów WordPress za pomocą połączenia FTP
Po zalogowaniu do panelu administratora WordPress, możesz łatwo iu szybko zainstalować nowy motyw WordPress, włączyć go, wyłączyć i usunąć, jeśli nie jest używany. W wyjątkowych okolicznościach, np. w wyniku błędu WordPress, konieczne może okazać się wyłączenie lub usunięcie motywu WordPress bezpośrednio na serwerze FTP. W tej krótkiej instrukcji wyjaśniamy krok po kroku, jak wyłączyć motyw WordPress oraz w jaki sposób usunąć go, korzystając z połączenia z FTP.
Jak wyłączyć motyw WordPress na serwerze FTP?
Możesz wyłączyć motyw WordPress za pomocą protokołu FTP (File Transfer Protocol). Oto jak:
- Połącz się ze swoją witryną za pomocą klienta FTP. Niektóre popularne klienty FTP to FileZilla, Total Commander, itp, lub użyć WebFTP.
- Przejdź do folderu wp-content w instalacji WordPress, a następnie przejdź do folderu themes.
- Znajdź motyw, który chcesz wyłączyć, i zmień jego nazwę. Na przykład możesz dodać -off na końcu nazwy folderu motywu. Uniemożliwi to WordPressowi korzystanie z motywu, przy jednoczesnym zachowaniu plików motywu na serwerze.
- Alternatywnie możesz tymczasowo przenieść folder motywu do innej lokalizacji, ale aby go przywrócić, musisz wrócić do poprzedniej lokalizacji
- Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego WordPress, przejdź do Wygląd > Motywy i aktywuj inny motyw. Twoja witryna powinna teraz używać innego motywu.
Pamiętaj, że zmiana lub edycja plików przez FTP może spowodować poważne problemy, takie jak uszkodzenie witryny, jeśli nie zostanie wykonana ostrożnie. Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową witryny przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.
Jeśli pracujesz na środowisku produkcyjnym, zalecamy wykonać kopię WordPress, np. korzystając z narzędzia autoinstalatora. Mając kopię zapasową swojej witryny przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, na wypadek niezamierzonych konsekwencji, jesteś po prostu zabezpieczony. Dodatkowo za pomocą funkcji klonowania, możesz uruchomić środowisko testowe, na którym wykonać zmiany. Nawet jeśli celem wyłączenia motywu jest naprawienie instalacji WordPress.
W osobnym artykule wyjaśniliśmy także, w jaki sposób możesz wyłączyć wtyczkę WordPress bezpośrednio na serwerze FTP:
Procedura wyłączania wtyczek i motywów WordPress za pomocą połączenia z serwerem FTP jest bardzo podobna.
Jak usunąć motyw WordPress na serwerze FTP?
Usuwanie motywu WordPress z serwera FTP przebiega w bardzo podobny sposób, jak jego wyłączenie. Różnica wynika oczywiście z efektu podjętych działań. Zamiast zmienić nazwę katalogu, po prostu usuń cały katalog motywu. Zwróć uwagę, że aktywny motyw jest powiązany z CMS WordPress.
Usunięcie motywu WordPress z FTP jest bezpieczne, o ile masz pewność, że nie jest on już potrzebny i nie jest aktualnie używany w Twojej witrynie. Zanim usuniesz motyw, zalecam podjęcie kilku środków ostrożności:
- Wykonaj kopię zapasową swojej witryny: zawsze dobrze jest utworzyć kopię zapasową witryny przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.
- Przełącz się na inny motyw: zanim usuniesz motyw, upewnij się, że Twoja witryna korzysta z innego motywu. Jeśli motyw, który usuwasz, jest motywem aktywnym, najpierw przełącz się na inny motyw, aby Twoja witryna się nie zepsuła.
- Potwierdź, że motyw nie jest używany przez żadne wtyczki: niektóre wtyczki mogą używać kodu lub funkcji specyficznych dla motywu, jeśli tak, a usuniesz motyw, Twoja witryna ulegnie awarii. Dlatego przed usunięciem sprawdź, czy jakakolwiek wtyczka używa tego motywu.
- Dokładnie sprawdź, czy usuwasz właściwy motyw: Upewnij się, że usuwasz właściwy motyw i że nie usuniesz przypadkiem motywu, którego nadal potrzebujesz.
Jeśli zastosowałeś wszystkie te środki ostrożności, usunięcie motywu WordPress z FTP powinno być bezpieczne. Po usunięciu motywu nie będzie on już dostępny z pulpitu nawigacyjnego WordPress, a pliki motywu zostaną usunięte z serwera.
Pamiętaj, że zmiana lub edycja plików przez FTP może spowodować poważne problemy, takie jak uszkodzenie witryny, jeśli nie zostanie wykonana ostrożnie. Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową witryny przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, a także przetestować witrynę po wprowadzeniu zmian w środowisku testowym/programistycznym przed zastosowaniem w witrynie produkcyjnej.