Dlaczego poczta IMAP jest lepsza niż POP3?
Poczta IMAP i poczta POP3 to dwa pojęcia, które przewijają się od wielu lat przez ekrany użytkowników poczty e-mail, którzy chcą korzystać ze skrzynek pocztowych w popularnych programach do ich obsługi, jak Thunderbird, Poczta Windows, Outlook i inne. Pomimo, że od lat zalecanym wyborem w konfiguracji poczty jest IMAP, wciąż POP3 używany jest na tysiącach stanowisk. Czy protokół POP3 naprawdę jest wart uwagi w dzisiejszych czasach?
POP3 i IMAP – informacje podstawowe
Protokoły poczty, IMAP, SMTP i POP3, odpowiadają za obsługę poczty wychodzącej i przychodzącej. Użytkownik ma z nimi najczęściej styczność, gdy dochodzi do konfiguracji programu pocztowego i musi on zdecydować, z których protokołów poczty będzie korzystał.
Wybór sprowadza się do obsługi SMTP i IMAP lub SMTP i POP3. O ile protokół SMTP odpowiada za wysyłanie poczty e-mail, to POP3 i IMAP, za ich odczytywanie. Jednak w zależności od tego, których z nich wybierzesz, będziesz miał mniej lub więcej dodatkowych możliwości zarządzania korespondencją.
W tym krótkim artykule chcemy przybliżyć Ci dwa popularne protokoły poczty e-mail, to IMAP oraz POP3, odpowiadające, w dużym uproszczeniu, za możliwość odczytywania poczty e-mail w programach pocztowych.
- IMAP to skrót od Internet Message Access Protocol. W przypadku protokołu IMAP wiadomość nie pozostaje na urządzeniu lokalnym, takim jak komputer. Sa przechowywane na serwerze a program pocztowy pobiera jedynie niezbędne informacje do ich odczytania, a dopiero gdy użytkownik zechce otworzyć wiadomość, pobierana jest dalsza zawartość.
- POP3 to skrót od Post Office Protocol. W przypadku poczty POP3 połączy się i spróbuje utrzymać pocztę na lokalnym urządzeniu (komputerze lub telefonie komórkowym), a serwer potraktuje drugorzędnie. Z tego też powodu domyślnie większość programów pobiera pocztę do lokalnego urządzenia ze skonfigurowaną aplikacją i usuwa te wiadomości z serwera. Możesz to zmienić, pozostawiając kopię wiadomości na serwerze.
IMAP jest nowoczesnym protokołem poczty e-mail, który zasadniczo odczytuje wiadomości w programie pocztowym, pobierając ich nagłówki z serwera. W ten sposób minimalizuje ilość zużytych danych transferu. Ponadto umożliwia synchronizację wszystkich folderów poczty, dwustronną, przekazuje informacje z programu pocztowego na serwer i reaguje na zmiany na serwerze, np. gdy korzystasz z poczty Webmail.
POP3 jest najstarszym protokołem poczty i jego działanie sprowadza się do odczytania poczty z serwera, pobrania ich na urządzenie i usunięcie z serwera. Możesz oczywiście pozostawić kopię wiadomości na serwerze. Jednak POP3 nie synchronizuje zawartości programu pocztowego, a tak naprawdę wymusza gromadzenie poczty w programie pocztowym, a nie serwerze.
POP3 kontra IMAP: co jest lepsze?
Protokół IMAP jest lepszy, jeśli zamierzasz uzyskiwać dostęp do poczty e-mail z wielu urządzeń, takich jak komputer służbowy i smartfon. Stoi za tym synchronizacja folderów poczty, która przekłąda się na sposób zarządzania wiadomościami. Na urządzeniu zobaczysz wiadomości, które są dostępne we wszystkich folderach konta e-mail, także w koszu i folderze SPAM, a nawet folderach utworzonych ręcznie. Jeśli wyślesz wiadomość e-mail z telefonu, zobaczysz jąw poczcie Webmail, jej kopia będzie na serwerze, a dodatkowo wiadomość wyświetli się na każdym urządeniu, na którym skonfigurowałeś tę samą skrzynkę za pomocą IMAP.
POP3 działa lepiej, jeśli używasz tylko jednego urządzenia, ale masz bardzo dużą liczbę e-maili i mały rozmiar skrzynki pocztowej. Będzie on pobierał wiadomości do urządzenia, domyślnie usuwając je z serwera. Lepiej jest również, jeśli masz słabe połączenie internetowe i potrzebujesz dostępu do swoich e-maili w trybie offline. Problemem POP3 będzie to, że gdy skonfigurujesz to samo konto e-mail na wielu urządzeniach, korzystając z POP3, to będziesz mógł z każdego z nich wysłać wiadomość, ale wiadomości nie będą synchronizowane. To co wysłałeś w telefonie, będzie tylko widoczne w telefonie.
Warto także pamiętać, na popularny problem z obsługą poczty e-mail i konfiguracją IMAP i POP3. Jeśli e-maile zaczną znikać ze skrzynki odbiorczej, a Ty ich nie usuwasz, prawie zawsze oznacza to, że jedno z Twoich urządzeń korzysta z protokołu POP3. Wykonanie kopii zapasowej wiadomości e-mail, a następnie zresetowanie konta e-mail jako IMAP rozwiąże problem.
Podsumowanie
W osobnych artykułach przygotowaliśmy szczegółowy opis poszczególnych protokołów pocztowych, a w naszej dokumentacji znajdziesz też szczegółowe instrukcje, jak konfigurować programy pocztowe. W tym artykule chcieliśmy króko wyszczególnić najważniejsze różnice między POP3 i IMAP i wskazać, który z protokołów będzie najlepszym wyborem.
Podsumowując, IMAP jest najlepszym wyborem dla większości użytkowników oraz dzisiejszych możliwości usług hostingowych (duża przestrzeń kont e-mail) i obsługi poczty na wielu urządzeniach jednocześnie. Niezależnie, z którego urządzenia korzystasz, zawsze widzisz swoje konto dokładnie takim, jakie zobaczysz, korzystając z innych urządzeń i poczty Webmail. Sprawdzi się także, gdy używasz niestandardowych folderów poczty, skonfigurować reguły wiadomości na serwerze.
POP3, chociaż wydaje się, że nie ma żadnego uzasadnienia dla jego stosowania, jest używany przez wielu użytkowników, którzy prawdopodobnie nie mieli jeszcze okazji zmienić konfiguracji lub nadal mają ograniczenia związane, np. z pojemnością konta e-mail lub po prostu potrzebują przechowywać lokalnie korespondencję i nie zależy im, aby te informacje były wyświetlane na wszystkich urządzeniach. Sprawdzi się, kiedy próbujesz oszczędzać miejsce na serwerze oraz gdy zechcesz ograniczyć łatwo dostęp do folderów z pocztą.