Czym różni się poczta IMAP od poczty POP3?
Korzystanie z poczty e-mail możliwe jest na wiele sposobów, możesz uzyskać do niej dostęp za pomocą Webmail, klienta poczty w przeglądarce, zwykle oferowanego przez dostawców usług hostingowych, klienta poczty na komputerze oraz urządzeniach mobilnych. Wiele urządzeń, jak drukarki i skanery, także umożliwiają konfigurację kont e-mail do przesyłania załączników. Takie aplikacje do obsługi poczty e-mail zazwyczaj komunikują się z głównym serwerem poczty e-mail za pomocą jednego z dwóch protokołów — IMAP lub POP3.
Co to jest protokół poczty POP3?
POP3 to starszy i prostszy z dwóch protokołów do obsługi poczty e-mail. Istnieje od 1985 roku i przechodził różne aktualizacje, a obecnie dostępny jest w wersji 3, chociaż pojawiła się także wersja POP4. Obecnie nazwy POP i POP3 są stosowane zamiennie, ale nawiązują do jednego i tego samego protokołu pocztowego.
Po zaimplementowaniu protokołu POP3 do pobierania wiadomości e-mail z serwera następuje następujący przepływ:
- Połączenie jest nawiązywane między klientem a serwerem pocztowym.
- Klient poczty e-mail pobiera wszystkie wiadomości e-mail z serwera wraz z załącznikami.
- Są zapisywane na urządzeniu, które zainicjowało połączenie.
- E-maile są następnie usuwane z serwera pocztowego (domyślnie*).
- Transmisja się kończy.
W konfiguracji programów pocztowych możesz włączyć opcję, aby wiadomości pobrane były jeszcze przechowywane na serwerze lub od razu kasowane. Ten protokół poczty pozwala jedynie przeglądać wiadomości, które zostały pobrane w takiej strukturze, jaka jest na serwerze. Jeśli chcesz wprowadzić jakiekolwiek zmiany, np. utworzyć foldery i wprowadzić dodatkowe ustawienia, musisz to wykonać po stronie serwera, np. za pomocą WebMail.
Co to jest protokół poczty IMAP?
To główny, drugi, protokół poczty umożliwiający pobieranie wiadomości e-mail. Nazwa IMAP używana jest czasem zamiennie z nazwą IMAP4. Jest znacznie bardziej rozbudowanym protokołem poczty, który umożliwia pełną synchronizację skrzynki e-mail w programie pocztowym z kontem na serwerze. Tym samym możesz w pełni zarządzać strukturą katalogów, wiadomości, oraz uzyskać do nich dostęp na dowolnym urządzeniu, a wszystkie wprowadzone zmiany, będą widoczne na kolejnych.
IMAP działa w następujący sposób:
- Połączenie jest nawiązywane między klientem a serwerem pocztowym.
- Żądana treść jest pobierana i buforowana na urządzeniu (np. lista nowych e-maili z nagłówkami i czasami pre-headerami ).
- Wykonywane są akcje inicjowane przez użytkownika — wiadomości są usuwane, archiwizowane, oznaczane jako przeczytane itp.).
- Transmisja się kończy.
Korzystając z protokołu IMAP powinieneś wiedzieć, że wszystkie wiadomości e-mail przechowywane są na serwerze, a ich pobieranie odbywa się dopiero wtedy, gdy użytkownik zdecyduje się je otworzyć w aplikacji.
Czym różni się IMAP od POP3?
Kiedy już wiesz, czym jest protokół POP3 i IMAP oraz czym się one charakteryzują, sprawdźmy podsumowanie, pokazujące zasadnicze różnice między obydwoma protokołami.
- Protokół IMAP zapewnia dwukierunkową wymianę danych, niezależnie od zmian wprowadzonych na serwerze lub urządzeniu, druga strona, aplikacja, urządzenie, pokazuje te zmiany,
- Protokół IMAP zapewnia synchronizację poczty, co oznacza, że synchronizowane są wszystkie foldery poczty, na wszystkich urządzeniach, na których konto zostało dodane,
- Korzystając z protokołu IMAP, wymagane jest, aby wiadomości pocztowe były przechowywane na serwerze, aby pozostać dostępnymi dla innych urządzeń. Wymaga to większej pojemności skrzynki e-mail, ale oferuje znacznie więcej możliwości dostępu do wiadomości.
- POP3 może przechowywać wiadomości na serwerze, ale i tak są one pobierane jako kopia lokalnie do aplikacji, jeśli jednak nie będziesz przechowywał wiadomości na serwerze, po zalogowaniu konta na innym urządzeniu nie zobaczysz poczty e-mail,
- IMAP pozwala na jednoczesny dostęp i manipulację wiadomościami e-mail przez wielu klientów, z podglądem na żywo,
- IMAP jest oszczędny w transferze dla urządzeń mobilnych, ponieważ nie pobiera całej wiadomości, a jedynie fragment lub umożliwia klientom osobny dostęp do części MIME, unikając pobierania załączników, a jedynie skupiając się na części tekstowej,
- IMAP pozwala wyświetlać status wiadomości, np. przeczytana, nieprzeczytana, przekazana,
- zarówno IMAP jak i POP3 koncentrują swoje działanie na poczcie, a nie spotkaniach, kalendarzach czy notatkach. Te funkcje wymagają dodatkowej konfiguracji,
Może wydawać się to niepoprawne, że IMAP ma więcej korzyści niż POP3, chociaż oba protokoły w teorii używane są do obsługi tej samej poczty. W praktyce tak właśnie jest, ponieważ jedynym elementem, który łączy oba protokoły, to możliwość odczytania wiadomości e-mail. Wszystko, co posiada IMAP, nie jest dostępne w POP3.
POP3 może mieć przewagę wtedy lub może znajdować zastosowanie, jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby używać poczty e-mail lokalnie, oraz chcemy ją przechowywać na komputerze, a nie na serwerze. W dobie mobilności, kiedy chcemy mieć dostęp do informacji na wielu urządzeniach, takie rozwiązanie nie ma żadnego uzasadnienia.
Synchronizowanie poczty na różnych urządzeniach i automatyczne tworzenie ich kopii zapasowych to dodatkowe korzyści, na które nie możemy się zdecydować przy użyciu protokołu POP3.