Czym różnią się strony od wpisów WordPress?
Kiedy tworzysz nowe treści w CMS WordPress, zasadniczo masz możliwość ich dodawania jako strony lub wpisy. W zależności od tego, w jaki sposób opublikujesz je, zależeć będzie, do jakich opcji dodatkowych uzyskasz dostęp oraz w jaki sposób będą te treści postrzegane w sieci Internet, także przez wyszukiwarki. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy stronami a wpisami WordPress dodawanymi do witryny internetowej.
Na pierwszy rzut oka prawie nie zauważysz różnicy między stronami a postami. Kiedy tworzysz nową stronę lub post, znajdziesz te same elementy edycji: tytuł, edytor bloków, ustawienia dokumentu i bloku. Również podgląd zwykle pokazuje niewielką widoczną różnicę. A jednak istnieją ważne różnice. Każda strona i każdy post generuje adres URL i można do niego dotrzeć.
Wygląd stron i wpisów może różnić się w zależności od użytego szablonu, ale wciąż wiele elementów można powielać i sprawić, że jedne i drugie treści będą wyglądały dokładnie tak samo. Na czym więc polega różnica i czemu służą poszczególne typy treści?
Czym są strony WordPress?
Tłumacząc czym są strony WordPress, wyjdziemy od prostego stwierdzenia, że są to treści statyczne. Oznacza to, że tworzysz strony, które są zwykle połączone za pomocą nawigacji, np. menu. Treść tych stron może ulec zmianie, ale w perspektywie dłuższego używania witryny, zwykle pozostają stałe.
Strony mogą mieć strukturę, kolejność i hierarchię można skonfigurować w ustawieniach dokumentu w obszarze Atrybuty strony. Umożliwia to tworzenie podstron i ustawianie kolejności stron.
Strony używane są, jak wspomnieliśmy, do publikowania treści statycznych, np. strony takie, jakie O nas, Oferta, Portfolio, Kontakt, Historia firmy czy kategoria produktów, opis usługi… to są treści statyczne. Nie zmieniają się one z dnia na dzień, ale mogą być cały czas aktualizowane, jednak raz opublikowane, będą towarzyszyć nam cały czas. Aby lepiej to zrozumieć, zobacz, czym są wpisy WordPress.
Czym są wpisy WordPress?
Jeśli prowadzisz stroną firmową, pewnie zechcesz utworzyć w niej sekcję Aktualności, a w przypadku typowych blogów, po prostu wpisywać kolejne publikacje z ciekawostkami. Treść, którą piszesz raz, nie zmienia się, ale może stracić na ważności wraz z publikacją kolejnej aktualizacji.
W przeciwieństwie do stron posty tworzą zawartość dynamiczną. Wpisy są zawsze powiązane z datą i kategorią. Mogą być oznaczone różnymi słowami kluczowymi.
Podstawowa funkcja postów w witrynie WordPress:
- regularna aktualizacja zawartości witryny internetowej,
- wspieranie motywu firmowego, niszowe treści, często odbiegające delikatnie od oferty lub doskonale ją uzupełniającą,
- idealne dla kampanii content marketingowych,
- narzędzia do tworzenia treści ukierunkowanych na zaangażowanie.
Dynamiczne posty, w odróżnieniu od stron, to treści, które są ważne dziś, w chwili publikacji, ale jutro mogą mieć drugorzędne znaczenie i stanowić po prostu archiwum, historię. Oczywiście pozostaną one wciąż dostępne na stronie, ale będą raczej przydatne, jeśli ktoś będzie szukał wybranych treści, niż, gdy śledzi Twojego bloga i oczekuje przeglądu wyłącznie najnowszych publikacji i regualnych powiadomień.
Posty mogą też stanowić inne treści jak bazę wiedzy. To wygodne, szczególnie, że w odróżnieniu od stron, posty mają przypisane tagi. Strony wyłącznie kategorie, chociaż za pomocą wtyczek możesz to zmienić.
Podsumowanie
Strony takie jak O nas, Usługi, Kontakt itp. są tworzone w ramach sekcji strony i mogą być ustrukturyzowane, np. uporządkowane w formie menu nawigacji. Zwykle nie zmieniają się, a jedynie są aktualizowane w miarę potrzeb.
Posty są automatycznie wyświetlane i linkowane w archiwach po publikacji, np. na dedykowanie stronie Blog (w WordPress domyślnie wyświetlającej ostatnie wpisy).
Warto też wspomnieć o SEO, gdyż blog, a więc i publikacje postów, są znakomitym narzędziem do ciągłej aktualizacji witryny internetowej, dzięki czemu możesz dostarczać nieskończenie wielu nowych treści i podbijać widoczność witryny. Uruchomienie bloga może dla wielu firm okazać się zbawienne w procesie pozycjonowania.
Teraz gdy już wiesz, czym różnią się strony od wpisów, przejdź do CMS WordPress: