Jak utworzyć plik htaccess?
Plik htaccess pozwala kontrolować zachowanie serwera WWW poprzez bezpieczne i proste dostosowania, polecenia i reguły wydawane bezpośrednio w tym pliku. Sam httaccess to zwykły plik tekstowy , który znajduje się w publicznym katalogu Twojej aplikacji. Zwykły tekst zawiera podstawowe znaki bez rozróżniania czcionek, stylów lub rozmiarów; innymi słowy, zwykły plik tekstowy. Możesz szybko utworzyć plik htaccess za pomocą menadżera plików WebFTP lub korzystając z popularnego notatnika, a następnie umieścić na serwerze FTP.
Jak utworzyć plik htaccess za pomocą WebFTP?
Tworzenie pliku z pomocą menadżera plików w panelu DirectAdmin jest po prostu wygodne. WebFTP posiada wbudowane narzędzie do tworzenia plików tekstowych oraz ich edycji.
- Zaloguj się do panelu DirectAdmin.
- Przejdź do sekcji Informacje o systemie i Pliki > Zarządzanie plikami.
- Kliknij opcję Utwórz plik tekstowy > Inne.
- Wprowadź nazwę pliku, poprzedzając ją kropką. Pamiętaj, że plik htaccess to tak naprawdę plik bez nazwy, z samym rozszerzeniem.
- Kliknij Utwórz.
- W katalogu, w którym dodałeś plik, pojawi się on gotowy do dalszej edycji.
- Kliknij prawym przyciskiem myszki w plik, a następnie wybierz Edytuj lub Edytuj w nowej karcie.
- Wprowadź zawartość pliku.
Jak utworzyć plik htaccess lokalnie na komputerze?
W tej metodzie będziesz potrzebować dwóch narzędzi, programu do edycji plików tekstowych, np. Notepad ++ oraz menadżera plików zainstalowanego na urządzeniu, np. FileZilla.
Użyj Notepad++ zamiast zwykłego notatnika systemowego. Notepad ++ posiada intuicyjny interfejs i znakomicie nadaje się do edycji wszelkiego rodzaju plików, nie tylko tekstowych. Utworzony w nim plik htaccess z pewnością nie będzie zawierał żadnych zbędnych znaków.
- Otwórz program Notepad ++ i dodaj zawartość pliku htaccess.
- Wybierz Plik > Zapisz jako.
- W polu Zazwa pliku wpisz nazwę pliku htaccess (pamiętaj o symbolu kropki na początku).
- W polu Zapisz jako typ > wybierz All types.
- Zapisz plik na dysku komputera.
Skorzystaj z dowolnego menadżera plików, np. Total Commander czy FileZilla, aby połączyć się z serwerem FTP i umieścić plik w katalogu.
Możesz też użyć menadżera plików WebFTP (patrz instrukcja wyżej) aby połączyć się z FTP i wysłać gotowy plik na serwer.