Jak sprawdzić wykorzystanie zasobów mojego serwera w Directadmin?
Monitorowanie zasobów usługi hostingowej stanowi klucz do utrzymania jej prawidłowego działania, zapewnienia zasobów do użycia przez witryny internetowe, np. obsługi skryptów czy wzmożonego ruchu, a także do prawidłowego działania poczty e-mail i obsługi korespondencji. W panelu DirectAdmin możesz cały czas monitorować zasoby usług hostingowych.
- Pulpit DirectAdmin
- Monitorowanie wykorzystanej przestrzeni serwera
- Użycie zasobów
- Informacje o systemie
Pulpit DirectAdmin
Po pierwszym zalogowaniu do panelu DirectAdmin, na pulpicie zobaczysz informacje o wykorzystanych zasobów usługi hostingowej takich jak:
- Przestrzeń dyskowa NVMe SSD
- Transfer
- Ilość kont pocztowych, kont FTP, baz danych,
- Ilość plików (inode)
Znajdziesz tu zarówno informacje o limicie oraz o aktualnym zużyciu, np. 218 MB z 20 GB.
Monitorowanie wykorzystanej przestrzeni serwera
Te same informacje, oraz dodatkowo logi użycia i logi błędów, znajdziesz w obszarze panelu Informacje o systemie i pliki, a dalej Podsumowanie witryny / Statystyki / Logi.
W tym miejscu dostępne są trzy kluczowe zakładki:
- Statystyki domen:
- Statystyki zużycia:
- Konfiguracja konta:
Użycie zasobów
W panelu DirectAdmin, na górze ekranu znajdziesz sekcję Dodatkowe funkcje, a w niej Resource usage czyli Użycie zasobów.
Tutaj możesz zobaczyć, jak postępuje wykorzystanie procesora i liczba procesów Twojego pakietu hostingowego. Sprawdzenie tych limitów jest konieczne w przypadku hostingu współdzielonego, ponieważ udostępniasz serwer innym użytkownikom/stronom internetowym. Pozwala nam to w dużym stopniu zapobiec sytuacji, w której 1 strona zajmuje zbyt wiele zasobów, co wpłynęłoby na inne strony na tym samym serwerze.
W zakładce Curent usage znajdziesz m.in. informacje na temat użycia procesora, użycia pamięci, wykorzystanie przepustowości wejścia/wyjścia danych
W poszczególnych zakładkach tej sekcji znajdziesz również dodatkowe informacje o zdarzeniach na serwerze, np. chwilowym przekroczeniu zasobów usługi, brakach w zasobach pamięci i procesora, itp..