Czym różnią się kategorie od tagów WordPress?
W osobnym artykule wyjaśniliśmy szczegółowo, czym różnią się wpisy od stron w WordPress. Jeśli porównujemy różne funkcje postów i stron WordPress, warto wyjaśnić także, czym różnią się popularne kategorie od tagów. Kategorie i tagi to dwa kluczowe elementy w zarządzaniu wpisami. Strony WordPress nie korzystając z kategorii, a z funkcji drzewa, gdzie określamy strony nadrzędne i podrzędne. Sprawdź, czym różnią się kategorie od tagów i w jaki sposób ich używać podczas publikowania nowych wpisów WordPress.
Kategorie i tagi – informacje podstawowe
Korzystając z CMS WordPress, możesz szybko publikować strony i wpisy. Strony, to zwykle treści statyczne, niezmieniające się w czasie, ale poddawane aktualizacji. Opublikowane strony zwykle są aktualne przez cały czas działania witryny i nie zmieniają swoich treści (przeważnie), jak również adresów URL.
Wpisy WordPress to treści dynamiczne, ważne przeważnie w chwili publikacji, a następnie zastępowane przez kolejne wpisy. O ile stron WordPress witryna internetowa zwykle, posiada kilka do kilkunastu, wpisów WordPress może nazbierać się setki, jeśli nie tysiące, w krótkim czasie, w zależności od częstotliwości publikacji.
Pomocne w zarządzaniu wpisami WordPress są kategorie i tagi. Pozwalają one katalogować i organizować wszystkie wpisy, a następnie umożliwić użytkownikowi podążanie za treściami powiązanymi tematycznie. Jednak, dlaczego powinniśmy używać kategorii i tagów, a nie tylko jednego z nich? I czy w ogóle kategorie i tagi są potrzebne do prowadzenia Bloga i publikowania wpisów?
Używaj kategorii i tagów aby porządkować treści, organizować je w określone grupy, powiązane tematycznie. Kategorie, kiedy chcesz powiązać ze sobą nadrzędną tematykę wpisów, np. Windows, telewizory, rowery, marketing, a tagi, gdy chcesz opisać w kilku słowach, jakie tematy poruszasz we wpisie, np. reklama internetowa, banery, PPC, Google AdSense (dla kategorii Marketing).
Czym są kategorie wpisów?
Kategorie i tagi to narzędzia, których możesz używać do organizowania postów WordPress. Chociaż ich cel jest podobny, obie strony współpracują ze sobą, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po blogu, to kategorie to taksonomie lub hierarchie grupujące posty według tematu nadrzędnego.
Kategorie WordPress są zwykle nieliczne i są ustalane na wczesnym etapie projektowania bloga, aby zdefiniować zakres tematyczny, które obejmuje strona internetowa, a dokładnie blog (może on w końcu stanowić część większej witryny).
Musisz przypisać co najmniej jedną kategorię do każdego wpisu (możesz oczywiście przypisać także kilka kategorii). Jeśli zapomnisz tego zrobić, post należy do domyślnej kategorii Bez kategorii. Jednak przypisywanie jednego wpisu do zbyt wielu kategorii, jest sygnałem, że coś może być nie tak z wpisem. Nie oznacza to od razu błędu, ale warto zastanowić się, czy wpis nie powinien zostać podzielony na kilka mniejszych i przypisany do różnych kategorii jako osobne treści.
Czym są tagi dla wpisów?
Tagi robią to samo co kategorie, ale z większą szczegółowością. Dla każdego posta można zdefiniować wiele tagów, z których każdy odnosi się do bardziej subtelnych tematów artykułu, poruszanych zagadnień. Tagi to słowa kluczowe specyficzne dla każdego artykułu, ale podobnie jak w przypadku kategorii, nie można przesadzić z ich ilością, rozważając publikację kilku osobnych wpisów.
Kiedy kategorie grupują wpisy w nadrzędne tematy, zagadnienia, którego wpisy będą dotyczyły, tagi porządkują treść, wskazując użytkownikowi, jakie zagadnienia, bardziej szczegółowe, będą w tekście poruszane.
Kiedy Twoje wpisy posiadają określone tagi, użytkownik może podążać nimi, sprawdzając inne treści powiązane ze sobą tematycznie, nawet jeśli, należą one do innych kategorii.
Ważne jest to, aby nie wstawiać tagów na siłę, bo jeśli wpis jest przypisany, np. do kategorii WordPress, posiada tagi: wpisy, kategorie, tagi, a po kliknięciu jednego z tagów, użytkownik trafi do artykułu o wtyczkach, może zniechęcić się do jakości publikowanych wpisów. Bałaganu.