Co to jest Google Quic?
Google QUIC (Quick UDP Internet Connections) to protokół internetowy nowej generacji, który przyspiesza aplikacje internetowe, które są podatne na opóźnienia, takie jak wyszukiwanie, przesyłanie strumieniowe wideo itp., poprzez skrócenie czasu podróży danych w obie strony (RTT) potrzebnego do połączenia z serwerem.
QUIC – informacje podstawowe
Protokół QUIC to nowy szyfrowany protokół sieciowy warstwy transportowej. QUIC został zaprojektowany, aby ruch HTTP był bezpieczniejszy, wydajniejszy i szybszy. QUIC wykorzystał wszystkie najlepsze cechy połączeń TCP i szyfrowania TLS i zaimplementował je w UDP.
Przeczytaj także:b
QUIC celuje w połączenia UDP, które nie oferują takiej samej niezawodności jak połączenia TCP. Zastępując protokół TCP protokołem UDP i szyfrując większość jego ładunku, QUIC skraca czas potrzebny na rozpoczęcie przeglądania treści od dwóch do trzech razy, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo danych.
Główna różnica między QUIC i TCP polega na tym, że Google QUIC jest zbudowany na protokole UDP, który jest niewiarygodnym protokołem, zawodnym w tym sensie, że UDP nie dba o to, czy pakiet został pomyślnie dostarczony na drugi koniec, czy nie, jego zadaniem jest po prostu wysłać pakiet. Ale sam TCP jest niezawodnym protokołem, dzięki któremu Twój pakiet dotrze do drugiego końca.
Potrzeba protokołu takiego jak Google QUIC jest oczywista, przynajmniej z perspektywy czasu. Kiedy TCP, HTTP i SSL/TLS stały się standardami ruchu internetowego, były najlepszymi dostępnymi wówczas protokołami.
Do czego służy protokół QUIC?
QUIC to protokół transportowy o niskim opóźnieniu, często używany w aplikacjach i usługach. Ten protokół znajduje szerokie zastosowanie m.in. wśród graczy lub każdego, komu zależy na jeszcze szybszej i bezpieczniejszej transmisji danych. Oto zmiany, które QUIC wprowadza do sesji online:
- Skrócony czas połączenia: Przesyłanie danych przez TCP, dodatkowo w procesie, w którym ustanawiane jest połączenie szyfrowane TLS, wymaga naprawdę sporej ilości czasu. QUIC zastępuje wszystkie kroki tego procesu, skracając czas połączenia do niezbędnego minimum.
- Lepsza wydajność w przypadku utraty pakietów danych: Protokół QUIC umożliwia strumieniom danych niezależne dotarcie do miejsca przeznaczenia, bez oczekiwania na utracone dane, na które normalnie odbiorca musiałby czekać, co miałoby ogromny wpływ na wydajność połączenia,
- Stabilne połączenia w przypadku zmiany sieci: jeśli łączysz się z serwerem sieciowym przez TCP, a Twoja sieć nagle się zmienia (na przykład z Wi-Fi na 4G), każde połączenie zostaje przerwane i trzeba je ponownie nawiązać.Google QUIC pozwala na płynne przejście, nadając każdemu połączeniu z serwerem sieciowym unikalny identyfikator, a nowe połączenie nie jest ustanawiane, nawet gdy zmieni się adres IP.
- Łatwiejsze do doskonalenia i rozwijania . TCP jest zaimplementowany w jądrach systemu operacyjnego, co oznacza, że jego zmiana jest prawie niemożliwa. QUIC można zaimplementować na poziomie aplikacji, co czyni go bardziej elastycznym protokołem.
Google jest głównym orędownikiem QUIC i używa go we własnych usługach, w tym w Google Chrome, wyszukiwarce Google i YouTube. Jednak inne główne przeglądarki internetowe, takie jak Firefox, Safari i Microsoft Edge, również zaczęły wdrażać QUIC.
QUIC ma największe zastosowanie w scenariuszach, w których występują duże opóźnienia, takich jak przeglądanie stron internetowych, gry online i wideokonferencje. Jest to również przydatne w sytuacjach, w których warunki sieciowe mogą być dalekie od idealnych, na przykład na urządzeniach mobilnych lub w krajach rozwijających się.
Czy Google QUIC jest bezpieczny?
Protokół QUIC ma kilka wad. Poprawia komunikację internetową i zmniejsza opóźnienia, ale wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej. Nie jest powszechnie stosowany przez inne witryny lub serwery internetowe ani nie jest obsługiwany przez narzędzia cyberbezpieczeństwa, takie jak zapory.
Zapory sieciowe przepuszczają ruch HTTP i HTTPS przez moduł ochrony sieci, który wykonuje skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
W związku z tym moduł ochronny nie zostanie aktywowany. Na szczęście, możesz skorzystać z dobrej usługi VPN i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Pozwoli Ci cieszyć się szybkim i bezpiecznym korzystaniem z Internetu bez przerw. Niektórzy eksperci zalecają nawet wyłączenie Google QUIC, dopóki większość zapór nie będzie w stanie go rozpoznać.