Wszyscy ich używamy i w rzeczywistości wielu z nas wchodzi w interakcję z nimi kilka razy w ciągu dnia. Jednak kto mógłby dokładnie powiedzieć, czym są wyszukiwarki internetowe ? Możliwe, że w tej chwili zastanawiasz się, co ta koncepcja powinna oznaczać, a nawet masz już przykład, którym jest Google. Ważne jest, aby nie tylko wiedzieć czym jest wyszukiwarka internetowa, ale również w jaki sposób ona działa. W tym poradniku postaramy się przybliżyć Ci temat wyszukiwarek internetowych.

Jeśli chcesz zapewnić sobie wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania oraz wysokie oceny Twojej witryny internetowej w rankingach, co ma przełożyć się na większy ruch i konwersję, zalecamy używanie szybkiego i wydajnego hostingu, np. najczęściej wybieranego przez klientów Hostingu WordPress z oferty JCHost.pl.

Czym są wyszukiwarki internetowe?

Wyszukiwarka internetowa to nic innego jak zestaw programów komputerowych (cały system), które wyszukują informacje znalezione w sieci; przechodzą z jednej strony na drugą, czytając i przeszukując istniejące dane na stronach internetowych, aż utworzą katalog lub indeks wszystkich przeczytanych stron.

Jak działają wyszukiwarki internetowe?

Wyszukiwarka działa poprzez przeszukiwanie sieci, gromadzenie i indeksowanie informacji o znalezionych stronach internetowych, a następnie umożliwia użytkownikom wyszukiwanie i znajdowanie odpowiednich stron internetowych. Proces indeksowania sieci obejmuje korzystanie z oprogramowania zwanego „web crawler” lub mówi się o robotach indeksujących, które automatycznie porusza się po sieci, podążając za linkami z jednej strony internetowej do drugiej. Gdy pająk przeszukuje sieć, zbiera informacje o każdej odwiedzanej stronie internetowej, w tym tekst na stronie, linki na stronie i inne metadane.

Gdy przysłowiowy „pająk” (robot) zakończy przeszukiwanie sieci, zebrane przez niego informacje są wykorzystywane do zbudowania indeksu, który jest bazą danych wszystkich stron internetowych, o których wie wyszukiwarka. Gdy użytkownik przeprowadza wyszukiwanie, wyszukiwarka wyszukuje odpowiednie informacje w swoim indeksie i wykorzystuje je do przedstawienia listy stron internetowych, które najprawdopodobniej będą pasować do zapytania użytkownika.

Mechanizm działania wyszukiwarki internetowej jest złożony i obejmuje różne algorytmy, czynniki rankingowe oraz modele uczenia maszynowego. Jednak podstawowa idea działania wyszukiwarki jest stosunkowo prosta: używa pająka do przeszukiwania sieci, zbiera informacje o stronach internetowych, buduje indeks i używa tego indeksu do dostarczania wyników wyszukiwania.

Najlepsze wyszukiwarki internetowe

Jak we wszystkim, istnieją również różnice między wyszukiwarkami internetowymi, które pozwalają nam je katalogować. W rzeczywistości kategoria, która najbardziej nam się podoba, to ta, która jest pod etykietą: „najlepsze”.

Wszyscy wiemy, że istnieje wyszukiwarka, która dla zdecydowanej większości spełnia wymagania niezbędne do uzyskania wyłączności w tej kategorii:

Google

Znany przez wielu jako „król wyszukiwarek”, został ukoronowany jako jeden z najlepszych, dzięki temu, że stale aktualizuje algorytmy, z którymi współpracuje, i które pozwalają mu oferować coraz bardziej „spersonalizowane” wyniki wyszukiwania.

Główne wyszukiwarki internetowe i najczęściej używane

Powiedzieliśmy, kto objął koronę króla wyszukiwarek internetowych , ale nie myślcie, że ta zawartość się skończyła, bo dopiero zaczynamy. Ponieważ chcemy również wspomnieć o tych innych wyszukiwarkach, które ugruntowały swoją pozycję w świecie Internetu dzięki popularności i akceptacji wśród użytkowników, którzy ostatecznie zawsze mają ostatnie słowo:

Google

Jeśli mamy mówić o głównych wyszukiwarkach na świecie, nie moglibyśmy nie wspomnieć o tych, które mają ponad 95% wyszukiwań.

Yahoo

Stworzony w latach 90. Yahoo pozostał na polu gier, bo choć został przyćmiony pojawieniem się „Google”, wciąż ma mały kawałek Internetu dla siebie. Jeśli kiedykolwiek miałeś przyjemność korzystać z „Yahoo Answers”, możesz mieć pojęcie, dlaczego ta wyszukiwarka zasłużyła na swoje miejsce w tym rankingu.

Bing

Wcześniej znana jako Live Search, Bing to wyszukiwarka stworzona przez Microsoft, która zdobyła tysiące użytkowników. Jego najbardziej wyróżniającą się cechą jest zdecydowanie pełna integracja z pakietem Office, która pozwala użytkownikom korzystać z Worda, Excela lub innego znanego nam programu.

Yandex

Dla wielu ta nazwa niewiele powie, dla innych jest to jedna z najlepszych alternatyw dla Google, zwłaszcza jeśli mieszkasz w Rosji. Miliony odwiedzin dziennie potwierdzają, że ta wyszukiwarka odpowiada na potrzeby swoich użytkowników na więcej niż jeden sposób, ponieważ dziś oferuje nie tylko przechowywanie w chmurze, ale także platformy wideo, szerokie spektrum treści multimedialnych , e-mail elektroniczny… brzmi znajomo?

Baidu

Nie mogło tu zabraknąć również chińskiego giganta. Baidu jest nie tylko bardzo ważne ze względu na tak dużą populację kraju, z którego pochodzi, ale także dlatego, że stara się oferować swoim użytkownikom więcej zasobów, do tego stopnia, że ​​dostarcza pliki audio w coraz lepszy sposób.

Ask

Była jedną z pierwszych wyszukiwarek, które się pojawiły w sieci Internet. Chociaż Ask miał „złą passę”, pozostał w umysłach wielu użytkowników, którzy zwracają się do niego, aby zaspokoić swoje wyszukiwania typu „pytanie-odpowiedź”.

Duck Duck Go

Ta wyszukiwarka jest znana z „bezpieczeństwa”, jakie oferuje użytkownikom w zakresie prywatności, ponieważ rozszerza ich wyszukiwania na inne wyszukiwarki, bez udostępniania danych wyszukiwania.